Governor

INFORMATION

Name Date of Appointment Term of Appointment Resignation (if applicable) Type of Appointment Business Interests 2020/21 Attendance 2020/21 Pecuniary Interests Declared 2020/21
Name of Organisation Nature of Relationship Date From
Mohammed Jawad Amin August 2021 4 years Trust: Chair Silverdale Solicitors Director 2006 4/4 None
Cheetham Hill Academy Board Member 2011
Communities for All Director 2015

Khirza Mosque

Trustee

2009

Dar Property & Development Ltd

Director

2018

Whittaker Holdings NW Ltd

Director

2019

Susan Lomas September 2017 4 years 08/07/2021 Trust Sue Lomas Ltd Director 2010 4/4 None
Youth Focus NW Trustee 2016
Skelton Bounty Trust Trustee 2019
Ducky of Lancaster Trust Trustee 2019
Talat-Farooq Awan August 2021 4 years Trust None N/A N/A 4/4 None
Mohammad Habeebullah October 2021 4 years Trust Al-Falah Islamic Trust Social Welfare Centre Trustee and Vice Chair 1990 4/4 None
Prestwich Muslim Welfare Trust Trustee and Chair 1998
Kashmir Youth Project Life member 1983
Manchester Metropolitan University Governor/Observer Academic Board 2017
Tahir Iqbal October 2021 4 years Trust Football Club Chair  2005 4/4 None
Justin Wilson October 2021 4 years Trust Enlightened HR Support Services Ltd Director/Shareholder 2011 4/4 None
Archbishop of York’s Youth Trust Director/Member 2018
Asif Khamisa July 2018 4 years Parent AA Projects Associate Director 2013 4/4 None
Afifah Academy Director 2018
Neelam Farooq*** July 2021 4 years Parent A-Star Kids Ltd Director 2021 1/4*** None
A Star Tuition North West Ltd Director 2013
Want That Suit Ltd Director 2020
Shabir Fazal* April 2019 Term of employment 19.10.21 Staff: Principal None N/A N/A 4/4 None
Sarfraz Shah** October 2021 Term of employment Staff: Principal None N/A N/A 0/4* N/A
Waleed Ahmed December 2019 4 years Staff None N/A N/A 2/4 None

*resigned/term of office ended during the 2021/22 academic year

**appointed/elected during the 2021/22 academic year

***appointed/elected during the 2020/21 academic year